Ene Mihkelsoni Selts kuulutab seoses kirjaniku 80. sünniaastapäevaga 21. oktoobril 2024 välja õpilastele suunatud tõlgenduskonkursi “Olnu on ikka veel täna: mineviku mõju”. Parimaid õpilasi ja neid juhendanud õpetajaid autasustatakse rahaliste preemiatega ning nad kutsutakse esinema konverenstile "Inimene algab sõnast" Eesti Kirjandusmuuseumis 18. oktoobril 2024.

Tõlgenduskonkurss tõukub 2023. aasta sügisel Tartus, Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud konverentsist “Olnu on ikka veel täna”, mida korraldasid Ene Mihkelsoni Selts ja Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Selts koostöös Emakeeleõpetajate Seltsiga. Samuti toimub 2024. aasta kevadel ka tõlgenduskonkurssi toetav õpetajakoolitus (13. aprillil 2024).

Ene Mihkelson on öelnud: “Kui matta varem olnu maha ja sellest mitte rääkida ja seda mitte mõtestada, võib mahamaetu end salalikult liigutama hakata ja ikkagi inimesega manipuleerida. Usun, et kui inimene tahab olla oma isikliku ja ainulise elu peremees, siis peab ta vaatama läbi ka oma pimekambrid. Ja seda mitte põhimõtte pärast, vaid vabaduse ja enda austamise pärast. Et olla õnnelik, peab olema ärkvel.” (Vaba inimese tunne, EKSA 2019, lk 147).

Mihkelson oli veendunud, et kommunistliku režiimi tõttu kujunesid välja stereotüübid, kuidas hulludel aegadel hakkama saada ja kui need ei ole mõtestatud, siis lähevad need alateadlikult järgmistele põlvedele üle. “Mida see õieti tähendab, seda on oluline nähtavaks teha,” ütles ta samas intervjuus (Vaba inimese tunne, EKSA 2019, lk 146).

Tõlgenduskonkursile on oodatud nii esseed kui ka mõtisklused, mis käsitlevad mineviku mõju temaatikat.

Parimatele kirjutajatele on rahalised auhinnad, samuti on preemiad ka õpetajatele.

Tõlgenduskonkurss on avatud kuni 22. septembrini 2024. 

Töid oodatakse aadressil info@enemihkelsoniselts.ee.

Vaata ka luuletust "Olnu on ikka veel täna", mis on ilmunud Ene Mihkelsoni esimeses luulekogus "Selle talve laused" (1978).